Gillar man sin sludge metal uppblandad med ösig och skitig bågerock toppat med en stor näve sydstatsattityd så måste Artimus Pyledrivers egenbetitlade skiva sitta som en smäck. Sen att deras namn är en ordlek med Lynyrd Skynyrds legendariska trummis Artimus Pyle visar utan tvekan att det är sydstatsrock som gäller.
Fick tipset om Artimus Pyledriver i Uncut Magazine där de hade en kort intervju med Dave Slocum samt lite band bilder. Blev genast nyfiken och letade lite på nätet och hittade några videos på Youtube. Några liveklipp och deras officiella video för låten ”Swamp Devil”. Jag fastnade direkt för de svängiga riffen och jävlaranamma attityden.
Dave Slocum låter nog som Brian Johnson gör precis när han kliver upp på morgonen och försöker sjunga. Jäkligt hest med andra ord. Hans säregna röst skär som glödgat järn genom de gungande riffen och den skitiga ljudbilden.
Har man fest och vill skruva upp tempot en smula så är det bara att dra igång ”Gone To The Mountain” för att få allas huvuden att gunga i takt. En given partyhöjare.
Favoriterna är ”Gone To The Mountain”, ”Dixie Fight Song” och ”Up The Creek”.

Artist:
Artimus Pyledriver
Titel:
Artimus Pyledriver
Utgivningsår:
2005
Låtlista:
Swamp Devil
Gone To The Mountain
Ride On
Dixie Fight Song
Dirt Road White Girl
High Life
Natural Progression
Shaggin’ Ass
Get Some
Up The Creek
Musiker:
Dave Slocum – sång
Jim Hall – gitarr
Kevin Bond – gitarr
Mike Faulkner – bas
Travis Owen – trummor