Helt plötsligt får man en aha-upplevelse när man lyssnar på nått gammalt ur skivsamlingen. Det slår en att det är så in i helsike bra. Trots att man hört det tusentals gånger och kanske till och med tröttnat en smula så lyfter det åter upp till ytan och man förstår varför man gillar det så mycket.
Fick denna aha-upplevelse när jag i veckan drog igång plattan ”America’s Volume Dealer” med Corrosion Of Conformity. Sjukt bra. Sen betades både ”Deliverance” och ”In The Arms Of God” av i raskt takt.
Önskar bara att de släpper nått nytt snart. Det var ju ett tag sen sist nu.
Corrosion Of Conformity – Clean My Wounds
Corrosion Of Conformity – Diablo Blvd
COC’s ”Born again for the last time” är möjligen den allra bästa stoner/groove metal-låten någonsin!
Släpper de något nytt nu börjar deras karriär onekligen få en rätt bra spännvidd; jag såg dem som förband till METALLICA i Globen redan 1996… 🙂
GillaGilla
De är grymma live. Jag såg dem i London 2006 med Clutch som förband. Det var en maxad stonergroove-afton 🙂
GillaGilla