En polare tipsade om metalfestivalen Copenhell. Festivalen går av stapeln i Köpenhamn den 11-12 juni. Lysande nära om man som jag är Malmöbo. Bandlistan är inte fy skam heller. Eller vad sägs om dessa hårdingar:
Behemoth (PL)
Deftones (US)
Devildriver (US)
Hatebreed (US)
Mastodon (US)
Megadeth (US)
Mnemic (DK)
Napalm Death (UK)
Suicidal Tendencies (US)
Supercharger (DK)
The Psyke Project (DK)
Förutom Sweden Rock Festival, Metaltown, Sonisphere och Rockweekend så finns det ytterligare en hårdrocksfestival i år. Nämligen nystartade Getaway Rock Festival i Gävle.
Så 2010 ser alltså ut att bli en riktigt bra sommar för oss som gillar hård musik och att dricka öl under bar himmel.
Copenhell verkar ju vara en kul uppstickare, med pluspoäng för namnet… 🙂 Tack för tipset!
Kollar man över lite större geografiskt område (Europa) och inte bara Sverige, är väl de två bästa festivalerna i år Wacken Open Air samt uppstickaren Brutal Assault i Tjeckien, som jag nog håller som allra vassast!
Läs mer: http://blasphemedia.blogspot.com/2010/03/festivalkoll-2010.html
GillaGilla
megadeth ska köra hela Rust In Peace, bra eller anus?
GillaGilla
Rust In Peace rakt av säger du. Givetvis är det anu…..eller jag menar BRA! 😉
GillaGilla